FACYLITACJE I MEDIACJE

FACILITACJE
Nowoczesne organizacje stosują facylitację, aby osiągnąć lepsze rezultaty dzięki pracy zespołowej i rozwijać współpracę (facile - z franc. „łatwy”, „zręczny”, „niewymuszony”).
Proces pracy grupowej jest efektywny, gdy grupa jest kompetentna; ma (co?) zasób wiedzy fachowej, zna klientów i własną organizację oraz jej otoczenie. To warunek konieczny, ale nie wystarczający. Facylitator ma wiedzę i umiejętności, aby proces pracy poprowadzić sprawnie pomimo niejasności wobec celu, różnic w indywidulanych stylach komunikacji, preferowanych sposobach pracy oraz różnych opinii nt. metod rozwiązania problemu (jak?).
Proponuję tę coraz powszechniej stosowaną metodę pracy aby:
-
zaplanować i rozpocząć nowy projekt
-
podjąć decyzję lub ją skonsultować
-
przygotować i przeprowadzić zmianę
-
zarządzać wiedzą w organizacji
-
przełamywać bariery komunikacyjne w organizacji
-
wprowadzać usprawnienia i poszukiwać innowacyjnych rozwiązań
-
radzić sobie ze starymi problemami
-
poszukiwać rozwiązań generujących synergie
-
lepiej przewidywać ryzyko zmian i skutecznie mu zapobiegać
-
wypracować strategię, wizję, misję i wartości.


MEDIACJE
W procesie mediacji wspieram menadżerów, pracowników i HR w trudnych sytuacjach jako niezależny zewnętrzny mediator. Ułatwiam poznanie rzeczywistych potrzeb i interesów uczestników mediacji, realistyczną ocenę własnych oczekiwań oraz budowanie płaszczyzny współpracy pomimo różnic interesów. Pomagam zaangażowanym stronom w osiągnięciu optymalnego, trwałego porozumienia. Nie warto iść do sądu, gdy chodzi o czas, dyskrecję, reputację menadżera lub pracodawcy i oszczędność kosztów. Pracuję także w języku angielskim. Posiadam akredytację Międzynarodowego Centrum Mediacji w Warszawie.
Opisy mediowanych przypadków: link: http://www.mcm.org.pl/sprawy-mediacyjne.html
Klauzula mediacyjna
Zachęcam do umieszczania klauzuli o mediacji w umowach:
“Wszelkie spory wynikające z niniejszej umowy lub pozostające w związku z nią, będą rozwiązywane polubownie. W przypadku braku porozumienia i niemożliwości rozwiązania sporu w postepowaniu mediacyjnym w terminie 60 dni od dnia złożenia wniosku o przeprowadzenie mediacji lub innym terminie uzgodnionym pisemnie przez strony, każda ze stron może poddać spór pod rozstrzygnięcie właściwego sądu.”
